Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

...aneb jak to všechno začalo

Naše prvotní rozhodnutí pro hledání společného bydlení začalo někdy v roce 2006 hledáním vhodné nemovitosti, již postaveného domu, na www stránkách různých realitních společností. Hledali jsme přibližně půl roku a nacházeli většinou domy, které byly buď předražené, velmi vzdálené nebo nám nevyhovoaly svým dispozičním řešením. Spočítala bych na prstech jedné ruky, kolikrát se nám podařilo narazit na dům, který se nám zamlouval, bohužel vždy po telefonickém kontaktu daného realitního makléře, jsme zjistili, že dům je již rezervován nebo prodán.

Po půlročním neúspěšném hledání, jsme se rozhodli, pro koupi výstavbu vlastního domu a tudíž hledání vlastního pozemku, vhodného pro "zahnízdění". Zpočátku to vypadalo jako docela jednochuchá věc, rozhodnout se kde, hledali jsme pozemek cca 20 km od Brna, uprostřed lesů a hor, s šuměním potoka, kde stále bude tvář ovívat lehký vánek, ptáčci budou cvrlikat od rána do večera (10:00-16:00), srnky se budou pást na zahradě a bažanti budou chodit až na práh domu, v zimě se objeví sem tam nějaký medvěd. V této krásné krajině postavíme náš vysněný domeček, který bude zasazen v břehu a z obývacího pokoje vstoupíme přímo na terasu plynule přecházející do rozlehlé zelené zahrady.

Hledání pozemku na internetu opět ztroskotalo na někřesťanské ceně za metr čtvereční. Rozhodli jsme se vytipovat si přibližně 40 měst a obcí v přijatelné a dostupné vzdálenosti od Brna a kontaktovat kvůli prodeji pozemků jejich městké a obecní úřady. Hledání pozemku tímto způsobem, se s přibývajícím počtem obtelefonovaných úřadů, stalo manažerským úkolem. Museli jsme uhlídat počet již obtelefonovaných úřadů, nedovolaných, těch kde máme znova volat, které máme navštívít kvůli výpisu z katastrální mapy, těch kde se máme zajet na pozemek podívat.....apod. Připadalo nám, že snad všechny normální pozemky jsou již prodané a ty dostupné opět předražené. Zamlouval se nám směr na Blansko, jelikož je zde nádherná příroda. Časem, po pár návštěvách obcí tímto směrem, jsme začali slevovat, jelikož dostupnost v zimě nebyla úplně ideální. Představte si, že jedete každý den asi hodinu do práce a z práce, po cestě se asi 30 x vystřídá louka, les, zatáčka levotočivá, louka les zatáčka pravotočivá, když se po 15 ujetých kilometrech otevře 200 metrová rovinky, kde se můžete rozjet, narazíte na autobus, tatru a "stodvacítků" jedoucí asi 60 km v hodině a protože máte auto o obsahu 1,3, co si budeme povídat není to žádný závodník, než se rozjedete a odhodláte k předjížděcímu manévru, je konec rovinky a vy se zbývajích 15 km za nimi táhnete jako smrad do místa bydliště nebo zaměstnání. To nemluvím o přibližně pěti stupňovém rozdílu teplot mezi Brnem (zima 1. měsíc, léto 11 měsíců) a Blanskem (zima 11 měsíců, léto 1. měsíc) a pocitu, že když se vám po cestě domů pokazí auto, tak Vás sežerou vlci. Nicméně se nedá směru na Blansko upřít nádherná příroda a věčně přebíhající lesní zvěř jako lišky, srny a divočáci v noci přes cestu.

Po přehodnocení jsme začali hledat pozemek směrem na Zlín, jelikož jsme oba původem z tohoto města a kořeny se nedají nikdy úplně zpřetrhat. S přibývajícími neúspěchy a s pomalým pohlcováním beznadějí, se nám podařilo zjistit, že obení úřad jedné malebné vesničky nedaleko Slavkova u Brna, prodává pár pozemků a máme minimální naději, že se nám podaří pozemek za přijatelnou cenu od obce odkoupit. Nadšeni jsme se jeli podívat, kde pravděpodobně bude náš budoucí domeček stát a posléze nadšeně poslali na obecní úřad žádost o koupi pozemku s větší rozlohou ze dvou možných a nadšeně doufali. Typ domku jsme již měli vybraný, po půlročním neustálém listování všemi možnými katalogy, přehodnocování všech možných aspektů jako rozložení místnostní, orientace vstupu, vytápění atd. Pozemek měl pro nás zdánlivě pouze nevýyhodu v tom, že se nacházel na rovině. Byla to skutečně pouze zdánlivá nevýhoda, protože později nás náš společný známý informoval, jaké jsou náklady na výstavbu domu, který je zasazen v břehu a my jsme zjistili, že by nám došly finance někde v přízemí domu.

Hledání dalšího pozemku, abychom měli v záloze víc variant, jsme vzdali a vsadili na tuto jedinou žádost. Hledání bylo natolik časově náročné, že bychom to při práci ani jeden nezvládli, každý z nás bydlel v jiném městě 100 km od sebe, v našich zaměstnáních se nám střídaly noční, práce o víkendu, časté služební cesty po republice a proto bylo nemožné navštěvovat obecní úřady v pracovní dny od 8:00 do 15:00.

S přibývajícími dny a týdny napětí, zda-li koupě pozemku vyjde, nás začala sžírat nejistota, jestli koupi pozemku a výstavbu domu finančně zvládneme. Neměli jsme vlastní finanční prostředky ani na pozemek ani na dům, proto bychom byli výhledově nuceni koupi a výstavbu řešit hypotékou. Začali jsme oba pátrat po předcích, ale ani jeden z nás bohužel nenašel kořeny sahající až ke strýčkovi do Ameriky. Nejistota nás pohltila a my jsme pozemek i dům předem "odpískali" proto, že to nejsme schopni finančně zvládnout. Žádost jsme měli stále poslanou, ale už jsme nedoufali, že to vyjde, muselo nás být přece mnoho žadatelů na málo stavebních parcel, které obec prodávala. Začali jsme hledat dál, opět směrem na Blansko.

Obrazek

Tak toto je ten vybojovaný obdélník na mapě, kousek půdy o rozloze 25 x 30 m2, který nás stál neskutečně mnoho hledání, telefonování a přehodnocování životních priorit. Za deset let už bude úplně náš.