Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvláštní poděkování

Ztráty za rok 2008

Ztráty za rok 2009

28. prosinec 2008Obrazek

Viděla jsem konečně pruhy na živo, několikrát jsme se se spolumajitelem kvůli nim pohádali. Necháme to tak.

25. prosinec 2008Obrazek

Nejasná zpráva o konci světa, zhroutil se mi celý svět, šéf Rychlé roty mi položil kachle ve sprchovém koutě obráceně, spolumajitel mi to nafodil, aby mě patřičně vyděsil.

http://ituna.rajce.net/SD_200812_obracene_pruhy

19. prosinec 2008Obrazek

Přivezou zapomenutou paletu z Bricklandu a krbovou vložku vážící 150 kg, Rychlá rota je nadšena.  

http://ituna.rajce.net/SD_200812_krbovavlozka

12. - 19. prosinec 2008Obrazek

Kluci pracují na stavbě. Od 17. už topíme, takže to lépe schne. Na programu je obkládání koupelny, fajnování a zdění pohledové zdi, základy a obezdění krbové vložky.

http://ituna.rajce.net/SD_200812_fajnovani_prizemi

http://ituna.rajce.net/SD_200812_koupelna

http://ituna.rajce.net/SD_200812_krbovavlozkazaklad

http://ituna.rajce.net/SD_200812_zed

17. prosinec 2008Obrazek

Radek přijel kvůli kotli, ale udělal také podlahovku nahoře v koupelně. Radek napojí kotel, pán provede revizi a už topíme. Pověsil také záchod, milník stavby.

http://ituna.rajce.net/SD_200812_podlahovkakoupelna_patro

http://ituna.rajce.net/SD_200812_kotel

15. prosinec 2008Obrazek

Přivezou cihly z Bricklandu, je potřeba zajistit vysokozdviha.

12. prosinec 2008Obrazek

Montáž plynoměru. 

9. - 10. prosinecObrazek

Připojení domu k elektrice, rozmrdaná zeď, ale svítíme a proudíme.

http://ituna.rajce.net/SD_200812_elektrinavdome

http://ituna.rajce.net/SD_200812_rozmrdana_elektrika

8. prosinec 2008Obrazek

Podpis smlouvy o smrtelných zálohách na plyn už do konce života u RWE.

5. prosinec 2008Obrazek

Přišlo rozhodnutí o připojení k distribuční soustavě a nová smlouva.vyřizování plynové

24. - 29. listopad 2008Obrazek

Nekonečné vyřizování plynové přípojky, máme propadlou smlouvu o připojení k distribuční soustavě, propadáme panice, že nám dům zamrzne.

23. listopad 2008Obrazek

Prodali jsme našeho kamaráda pomocníka za 610,- Kč. Jsme zrádci!

20. listopad 2008Obrazek

Výběr krbové vložky, aneb zkažený den. 

15. - 16. listopad 2008Obrazek

Převoz dřeva na stavbu na záklop, málem nevydržely střešní nosiče. Dělání záklopu, posunula se konstrukce sádrokartonů.

 

11. listopad 2008Obrazek

Znásilnili jsme šéfa rychlé roty, aby s námi o víkendu zajel obložit prostor za WC a bidetem v koupelně a za kotlem.

 

 

 

 

 

 

 

http://ituna.rajce.net/SD_200811_prvni_kachlicka

Listopad 2008Obrazek

Celý měsíc pracuje a u práce si zpívá pan Spěvák na sádrokartonech. Inu z některých věcí nejsme nadšení, ale jako celek je práce pěkně odvedená. Je nutné zajistit přímotop, jelikož ještě netopíme a špatně to schne. Je nutné nakreslit elektřinu na zem, aby mohl protáhnout kabely.

http://ituna.rajce.net/SD_200811_sadrokartony

Říjen 2009 Obrazek

Zajištění háků pod hřebenáče, dokoupení ukončení hřebenáče a sí´tky proti ptákům v Tondach. 

20. září 2008Obrazek

Pokrývání zahradní boudičky zbylými taškami ze střešních oken.  

6. září 2008Obrazek

Bon Jovi nám přijel nainstalovat dveře do domu, do garáže...byly úchvatné. Výběr také stál za to. Vše ladilo k sobě.

http://ituna.rajce.net/SD_200809_dvere_vchod_garaz

5. září 2008Obrazek

Přípojka plynu proběhla u jiné firmy bez problémů za pomoci souseda. Bylo potřeba zajistit výkopy. Napojení do domu, několi desítek revizí, smlouvu o údržbě jsme měli údajně v pořádku.

http://ituna.rajce.net/SD_200808_pripojka_plyn

2. září 2008Obrazek

Koupě rozvodné skříně na plyn.

1. září 2008Obrazek

I kde se vzala tu se vzala skříň elektrická rozvodná.

http://ituna.rajce.net/SD_200808_skrinelektricka

30. - 31. srpen 2008Obrazek

Úklid na stavbě - nekonečný. Natírání trámů, upevňování lišt. Musím se ožrat, jinak vysoko nevylezu. Celých čtvrnáct dní od 26.8. do 5.9. budou kluci pracovat na stavbě.

http://ituna.rajce.net/SD_200809_natiranitramu_fasada

28. srpen 2008Obrazek

I kde se vzali tu se vzali kluci s Anhydridem, lití podlah.

http://ituna.rajce.net/SD_200808_podlahy

26. - 28. srpen 2008Obrazek

Pokus o zajištění výkopu pro plynovou přípojku u firmy Termo.

26. srpen 2008Obrazek

Sehnali jsme lešení za normální cenu, kluci je vyzvednou a postaví.

24. srpen 2008Obrazek

Nastal čas bagrování kanalizační přípojky. Ochotný pán z JZD opět přijel s bagrem a podle plánů se nám podařilo najít odpad. Menší část mustel vykopat spolumajitel, protože bagr by mohl potrubí poškodit. Zavolala jsem na obec a oznámila paní starostce napojení na kanalizaci. Stačilo to telefonicky. Vodaři napojili okapy  a všechny odpady z domu na místní kanalizaci. Výkopy bylo potřeba co nejdříve zahrnout. Objednali jsme písek a plastové odpadní trubky obsypali pískem, aby je kameny nepoškodily a začali zahrnovat hlínou. Kterou spolumajitel upěchovával zapůjčeným vibračním pěchem.

http://ituna.rajce.net/SD_200808_odpad

21. srpen 2008Obrazek

Podlahové vytápění - instalace, Radek je šikovný.

http://ituna.rajce.net/SD_200808_podlahove_vytapeni

20. srpen 2008Obrazek

Zjišťování cen lešení.

18. srpen 2008Obrazek

Výběr nábytku se u nás také pojil s historií. Dva roky jsme se jezdili dívat do Jeny na nábytek a utvrzovali se, že to co jsme vybrali se nám stále líbí. Barva třešně se nám moc líbila a navíc byla moderní. Další barvou která byla moderní bylo wenge, zebrano a černobílá kombinace, ale toto nám připadalo do našeho anglického stylu domu moc technické a vůbec ne nadčasové. 

15. srpen 2008 Obrazek

Již dva roky zpátky jsme sledovali katalogy firmy Rako, jelikož nám Rychlá rota doporučila pouze tyto obklady a dlažbu pro jejich kvalitu. Po pravdě řečeno nebyla jsem z toho moc nadšená, protože jsem si stále nemohla vybrat. Chyběly mi vzory ze kterých se jak se říká "posadíte na prdel."  Vybrala jsem tři série obkladů do koupelny a poslední půl rok se víceméně přiklonila k jednomu z nich. Spolumajitel souhlasil a Rychlá rota se nám smála, že jsme si vybrali nejdražší obklady bílé barvy ve střední Evropě. Jelikož jsme si netroufli sami navrhnout koupelnu a spočítat počet obkladů. Dohodli jsme si schůzku s paní architektkou ve stavebninách, kde jsme dlažbu objednávali. Za architektonický návrh se platilo, ale při odebrání komponentů z návrhu, se odečítala buď poměrná nebo celá část. Chystali jsme se odebrat všechny komponenty snad kromě nábytku. S paní architektkou jsme byli domluveni na 7:30, dorazili jsme do stavebnin dříve, abychom se podívali znova na danou sérii a utvrdili se v tom, že ji chceme. Když jsem prošla kolem koupelny vyhotovené z obkladů, které jsem vybrala, udělalo se mi špatně a koupelna mi nudná a usedlá, nechtěla jsem ji. Spolumajitel vypadal, že mě zabije. S paní architektkou jsme se zpočátku málem "pokousaly", ale s přibývajícím časem jsme našli společné řešení a mi bylo vlastně úplně jedno, jak bude koupelna vypadat. Návrh byl hotový za čtrnáct dní a já jsem z něj byla překvapivě nadšená. Koupelna se mi začala zase líbit a těšila jsem se až bude hotová. Připadala mi sice jednoduchá, ale měla určité kouzlo. Spolumajitel naopak nadšen nebyl, řekl, že větší nudu už dlouho neviděl. Rychlá rota na tom byla podobně jako spolumajitel. Nicméně objednali jsme dvě umyvadla na desku, závěsný bidet, závěsné WC a potřebný počet obkladů, dlažby, listel a obrázků. Paní architektce jsme slíbili, že až bude koupelna hotová, tak jí pošleme fotky.

14. srpen 2008Obrazek

Od našeho vodaře Radka, jsme dostali cenovou nabídku na podlahové vytápění v přízemí. Zvolili jsme dražší plastové trubky na úkor levnějšího podkladového polystyrenu. Polystyren se pokládal na anhydridovou podlahu vedle sebe, vzhledem k pravidelnosti místností se ani nemusel moc vyřezávat. Místa u krbové vložky, ve sprchovém koutě, místo pod schody určené k jejich upevnění nebyla vyložena polystyrenem ani vylita anhydridem, jelikož se později dobetonovávala podle potřeby. Radek pokládal polystyren asi 3 hodiny, byla to rychlovka.

9. srpen 2008Obrazek

Po sekání elektřiny byly na stavbě zase hromady zdiva a prachu a bylo potřeba stavbu uklidit, protože nás čekolo pokládání polystyrenu na podlahu. Se spolumajitelem jsem nastartovali košťata a zametali a zametali a zametali. V týdnu spolumajitel navštívil prodej domácích potřeb v místě našeho bydliště se záměr koupit něco pro otce a vrátil se po půl hodině s neskutečně drahým koštětem v ruce. Ve tváři měl výraz jako když Michael Schumacher vyhraje závody. Později jsem pochopila, že naše VON koště stojí na žebříčku důležitosti přede mnou. Pokaždé když jsem si dovolila ho použít a postavila ho chlupem na zem, dostala jsem za vyučenou. Koště mělo chlupy z koňského ocasu a bylo potřeba jej narozdíl od normálních košťat bez šlechtického původu, stavit obráceně. VON koště mělo chlupy hned po prvním zametání zaprášené a zametalo zhruba stejně jako normální košťata. Dostala jsem strach, že se s námi bude VON koště dívat i na velkou Pardubickou, naštěstí spolumajitele pod tlakem všech možných úkolů péče o našeho rodinného mazlíčka přešla.  Návštěva spolumajitelových rodičů nás v tento den zasáhla v plném zápalu a my jsme byli samozřejmě rádi, protože pro nás vždycky znamenala povinnou přestávku s občerstvením...teplé kuře, rohlíčky, buchtička a  pivo.

15. červenec 2008Obrazek

Již asi dva roky jsme si nechávali posílat katalog od firmy Lomax, abychom měli přehled o garážových vratech. Částka za garážová vrata nám však připadala příliš vysoká. Před samotným výběrem, jsem strávila několi dnů hledáním firem, které se výrobou garážových vrat zabývají, na internetu. Podařilo se mi pár firem najít, ale jejich internetové stránky nebyly příliš přehledné, vrata nebyla nic zvláštního a cenu jsem nikde nemohla najít. Rozhodla jsem se zavolat do Lomaxu a dát si schůzku s jejich obchodním zástupcem. Vybrala jsem varinatu vrat se s nejširšími prolisy, které byly zdarma a rozhodovala jsem se mezi barvou podobnou barvě oken a barvou stříbrnou. Pán z Lomaxu byl ochoten mi později nechat na stavbě dva vzorky plechů podobného odstínu našim eurooknům. Vzorník Lomaxu obsahoval asi 2500 barev, takže nebyl problém s výběrem. Stříbrná vrata jsme zamítli. Bohužel ani jeden ze vzorů dřeva nebyl podobný barvě našich oken, takže vrata byla bez vzoru. Struktura plechu nebyla hladká, proto to ničemu nevadili a byli jsme rádi že jsme zvolili tuto variantu. Od začátku stavby jsem byla úchylná na barvy a nechtěla jsem mít okna, dveře a vrata jiného odstínu, protože je to pro mě něco jako když máte krásné tričko a vzadu vám z něho trčí ramínka od podprsenky. Prostě úchylka! Stavební otvor pro vrata bylo potřeba vyfajnovat a garáž musela mít udělaný strop a na stropě přívod elektřiny pro ovladání vrat, jelikož jsme vybrali vrata, která vyjížděla směrem nahoru. Zálohu jsme stihli zaplatit včas, na zeď si nechali dát reklamu a na vrata taky a dostali jsme za to příjemnou slevu. 

http://ituna.rajce.net/SD_200808_vrata

http://ituna.rajce.net/SD_200806_vybervrat

29. červen 2008Obrazek

Těšili jsme se na další posun, na hotovou elektřinu. Při kontrole elektřiny jsme byli trochu zmateni, protože všude trčely různé kabely a to co trčelo z rozvodné skříně by jistě rádi viděli naši rómští spoluobčané ve výkupu barevných kovů. Elektrikář měl většinu kabelů popsaných, takže nebylo problém se zorientovat. Nechali jsme udělat i přívod klimatizace do obývacího pokoje a rozvod kabelů pro zabezpečení-čidla pohybu. Později jsme se dozvěděli, že nejmodernější zabezpečovací technika funguje již pouze na baterie. Doufám, že se této novince úspěšně ubráním, jelikož mi připadá úplně nesmyslné, mít všude baterie. Při vstupu do obývacího pokoje, šel spolumajitel místo nadšení z elektřiny skoro do mdlob. Viděl kde elektrikář vysekal přívod zásuvek v jeho "videokoutku". Moc se těšil, že až bude zapojovat svůj, jak já tomu říkám "audiovizuální svět", bude to všechno přesně uprostřed a kabely k bednám budou kvůli kvalitě zvukového přenosu co nejkratší, bohužel elektrikář neznal jeho záměr a nepochopil, že chceme přívod přímo uprostřed stěny. Chybička se vloudila. Elektrikář tuto chybičku samozřejmě brzy opravil. Dalších pár detailů zvládla Rychlá rota při fajnování, bylo to třeba posunutí zásuvek nebo vypínačů. Měli jsme další špinavou práci za sebou.

http://ituna.rajce.net/SD_200807_elektrinarealizace

23. -25. červen 2008Obrazek

Největším zklamáním na naší stavbě pro nás byly elektrikáři. K naší smůle je šéf Rychlé roty vyučený elektrikář, ale bohužel se odmítá touto činností zabývat. Kontakty na všechny elektrikáře jsme měli sehnané přes známé a kamarády a i přesto nás to stálo mnoho úsilí, než jsme narazili na toho pravého. Prvního elektrikáře jsme kontaktovali měsíc předem. Přislíbi, že si nás určitě udělá čas. Za měsíc jsme proto volali znova...volali jsme několikrát...telefon nezvedal. Kontaktovali jsme dalšího elektrikáře, se kterým jsme se byli na stavbě podívat. Před jeho návštěvou, mě spolumajite psychicky i fyzicky donutil, navrhnout světla a zásuvky pro celý dům. Nutila jsem se 14 dnů, než se mi podařilo po třech dnech nekonečného kreslení a popisování nakreslit všechno! Druhý elektrikář vypadal, že s ním bude dobrá domluva a spolumajitel s kamarádem se s ním dokonce domluvili, že si nachystají drážky sami. Nebyl to pro něj žádný problém. Na celou elektřinu jsme si sami samozřejmě netroufli. Po návštěvě jsme pozvali elektrikáře na pivo, pokecali s ním a potykali si. Za čtrnáct dnů volal spolumajitel druhému elektrikáři...volal mu několikrát...elektrikář nezvedal telefon. Se třetím elektrikářem jsme se sešla na stavbě sama, vysvětlování podle mých plánů nám trvalo dvě hodiny, ptal se mě, jestli se tím živím...musel si myslet, že jsem se asi zbláznila. Domluva s ním byla naopak skvělá a i přes malé chyby v provedení, které samozřejmě předělal, jsme byli spojeni. Nabídl nám také provedení hromosvodu, toto určitě v budoucnu využijeme. Všechnu elektřinu jsme si raději nafotili, aby se nám někdy nepodařilo pověsit obrázek na hřebík pod napětím 220 V.

http://ituna.rajce.net/SD_200807_elektrinaplany

22. červen 2008Obrazek

Křovinořez byl vyvzvednut a odplevelování tak mohlo pokračovat. Spolumajitel byl v práci a já jsem se tohoto nelehkého úkolu ujala sama. V týdnu jsme zkoušeli doma křovinořez cvičně sestavit, i přesto že chyběl čeký návod, jelikož jsem jenom hloupá žena. Křovinořez vypadal, že má docela "páru" a je kvalitní. Začala jsem s s procesem nazvaným soukromě UMUGANDOU, výraz pro společné zemědělské práce - odplevelení. Podařilo se mi spotřebovat skolo celou strunu, protože stonky rmenu byly tak silné a ve vysoké trávě byly kusy Ytongu a dřeva, o které se struna vždy uthla. Sekala jsem dvě hodiny a každých deset minut jsem musela posunout strunu. Sousedi měli takové pohodové nedělní odpoledne. Seděli na svých krásných nových dřevěných terasách a neslyšeli vlastního slova, slyšeli pouze 100 decibely řvoucí strunovou sekačku. Po akci UMUGANDA se nám poněkud zhoršily sousedské vztahy. Po dvou hodinách jsem musela práci přerušit, jelikož se začala tyč strunové sekačky v motoru protáčet, kotouč kosy nešel usadit a celá sekačka s kotoučem vibrovala tak, že nešla udržet, plastové poutko držící látkový pás pro lepší upevnění a držení strunové sekačky u těla, se roztrhlo. Ze struny mi zůstalo pouhých 40 cm. Strunovou sekačku jsem rozložila do krabice a naložila i s fakturou zase do auta, abych ji mohla reklamovat. Křovinořez se dal použít na trávu do výšky 30 cm, ne zase moc jemnou, prtože ta se namotávala kolem struny, ale pro náš rmen byl nepoužitelný. Vrátila jsem se k mini kosičce a pokračovala další dvě hodiny. Podařilo se mi posekat cca 100 m plochy, potřebovala jsem posekat 550 m. Začala jsem přemýšlet o násilnějších metodách než sekání. Deratizace byla jediným možným řešením! Později jsme se spolumajitelem zakoupil přípravek, který měl název něco jako "KILL ALL" a po tomto přípravku plevel do druhého dne zhnědl a uschl. Podle rad prodavače jsme museli dávat pozor při rozprašování přípravku na sousedův trávník, protože by údajně už nikdy nevyrost. Další mladá generace rumanu roľného, nám však i po deratizaci "KILL ALL" ukázala, že nemusíme mít strach z toho, že už nikdy neuvidíme ty krásné bílé kvítky. Moc se těšíme na další jaro.

http://ituna.rajce.net/SD_200806_odplevelovani

9. -13. červen 2008Obrazek

Kluci z Rychlé roty začali opět pracovat u nás na stavbě. Kvůli usazení garážových vrat, které byly objednané, bylo potřeba dostat garáž do funkční podoby. Rychlá rota nejdříve objednala beton na podlahu garáže. Betonu bylo víc než čekali a proto zbytek betonu vylili po domluvě se spolumajitelem před garáž. Zpevnění nájezdu garáže bylo pro nás výhodné, jelikož nehrozilo, že se nám později začně propadat pod váhou vozu zámková dlažba. Rychlá rota poklačovala konstrukcí stropu v garáži, který jsem vymysleli do poloviny délky garáže otevřený, abychom jej mohly využít např. na uskladnění pneumatik nebo tyčí delší konstrukce. Zvládli to opět bravurně, hýřili skvělými nápady! Kluci také zateplovali okna polystyrenem a dozdívali okna na výšku parapetů. Na konec vyfajnovali otvor pro vrata v garáži na přání firmy, která měla vrata usazovat.

 

 

 

http://ituna.rajce.net/SD_200806_garaz_podlahastropbeton

http://ituna.rajce.net/SD_200806_polystyren_okna

16. červen 2008Obrazek

Koupě křovinořezu.

15. červen 2008Obrazek

Chybělo nám stavební nářadí vlastně úplně na všechno. Většinou jsme pořídili to co bylo nezbytně nutné, ale ten kdo ví o čem mluvím, si dokáže spočítat, že pokosová pila + okružní pila + přímočará pila + vrtačka + vykružováky + pásová bruska + vibrační bruska + stavební vysavač + motorová pila + křovinořez + sponkovačka...to všechno jsou nemalé položky a tady platí nejvíc, že kdo levně kupuje, kupuje 2x. Všechno toto nářadí bohužel na stavbě potřebujete a tak Vám zbývají čtytři možnosti, jak nářadí sehnat, uděláme si proto malý test:

a) můžete se stát pravidelným návštěvníkem půjčoven nářadí, bohužel za všechno toto nářadí po Vás budou chtít v půjčovně nemalou zálohu, jste limitováni časem, nářadí může být půjčeno zrovna když ho nejvíc potřebujete

b) můžete koupit levnou náhražku, kterou budete každou chvíli reklamovat a tak stejně nebudete mít s čím pracovat

c) musíte se smířit s tím, že dalších deset let nebudete od svých blízkých dostávat na Vánoce a na narozeniny nic jiného, než kvalitní pracovní nářadí nejlépe od české firmy se servisem ve městě kde bydlíte, toto bude pochopitelně na trhu nejdražší, musíte se také smířit s tím, že toto nářadí Vás pravděpodobně přežije

d) stanete se pravidelným účastníkem různých aukčních servů a bazarů na internetu s rizikem, že Vám příjde nefunkční nářadí, ale za dobrou cenuObrazek

 

I my jsme si samozřejmě vyzkoušeli všechny nesprávné odpovědi na vlastní kůži, než jsme pochopili tu správnou. Tento den jsme samozřejmě vyrazili koupit žebřík na inzerát do Štenberka. Bylo to nářadí, které se nedalo poslat poštou a my jsme jej čím dál víc potřebovali a proto nám nic jiného nezbývalo. Trojdílný žebřík byl a stále je velmi kvalitní, pán který jej prodával byl solidní a my jsme byli nadšeni. Fanouš cestu zvládl a my jsme později zjistili, že cena žebříku + náklady spojené s cestou se rovnaly ceně stejného žebříku v supermarketech typu "udělej si sám". Nicméně nechci tento náš výlet zatracovat, protože žebřík působí určitě kvalitněji a vlastně až zub času ukáže, zda-li toto naše rozhodnutí bylo správné.

21. - 24. duben 2008Obrazek

Náš dům už je zavřený a zamčený a proto nastal čas trubců, trubek a trubiček. Přijeli k nám vodaři s velkými nástroji a sekali a sekali až všechno rozsekali, do děr položili trubky, trubky napojili a zase odjeli. Byli velmi šikovní a zbyly po nich hromady Ytongu a betonu. Zatlačila jsem slzu. Takový krásný to byl domeček a oni ho rozbili!

http://ituna.rajce.net/SD_200805_vodari

19. duben 2008Obrazek

Náš hodný soused nás upozornil. že bude kolaudovat a bylo by dobré, abychom si zakryli odpad v garáži, jelikož k němu měla přijít kolaudační komise. Bylo pro nás novinkou, že ten kdo chtěl mít napojení odpadu z garáže do obecní kanalizace, musí mít čističku. Papaláši zase vymysleli novinku! Odpad jsme úspěšně zamaskovali a později stejně raději zabetonovali. Inu kdo chce stavit, musí se připravit na věčný boj s úředním šimlem.   

16. duben 2008Obrazek

V době, kdy jsem začala propadat depresi mě můj úžasný spolumajitel zavezl uprostřed týdne na stavbu s tím, že si potřebuje něco změřit. Připadalo mi to podezřelé, ale nechávala jsem se překvapit. Přijeli jsme a Bon Jovi usazoval eurookna. Měla přesně takovou barvu, jakou jsem si představovala. Byla jsem nadšená! Zase jsme se posunuli o kus dál a stavba byla zavřená. Bon Jovi nám poradil také jak vyřešit provizorní vstupní dveře. Otevřená už zůstala pouze garáž. Okna byla bez fólie, která se dává pouze na plastová okna a já jsem měla trochu strach, že se okna zničí.

http://ituna.rajce.net/SD_200804_eurookna

4. duben 2008Obrazek

Stavba se začala hýbat velmi pomalu. Zdálo se nám, že se vlastně vůbec nic neděje. Dostali jsme se do situace, které jsme se dosud jenom smáli, všichni naši kamarádi nám říkali: "Až dostanete dům pod střechu, pak Vám teprve začne připadat že se nic neděje, protože vnitřní dodělávky jsou nejpomalejší a nejdražší." Eurookna se vyrábě. My jsme neustále hledali literaturu týkající se vytápění domu a měnili a měnili...Navštívili jsme našeho kamaráda Dana, který je bezvadný, ale má jednu chybu, trpí strachem z elektrických spotřebičů - elektrofóbií. Dan nás poučil o tom, že až nás jednou napadnou cizí civilizace nebo napadneme sami sebe, první po čem půjdou, budou energetické zdroje, a proto bychom měli dům vytápět tuhými palivy a vařit na plotně jako naše babičky. S přibývajícím počtem vypitých panáků slivovice, přibýval i Danův výčet náhradních energetických zdrojů. Začali jsme se bát. Sehnali jsme igelitové pytle a plnili je na stavbě odřezky dřeva ze všeho možného. Papír jsme přestali vyhazovat a předzásobili se sirkami a křemenovými kameny na dalších 150 let.  Přihlásili jsme se oba do kurzu o přežití nazvaného: "Trosečník." Koupili jsme si kozu. Dozvěděli jsme se o jaderných zbraních. Koupili jsme naší koze plynovou masku a azbestový oblek. 

Obrazek

 

 

http://ituna.rajce.net/SD_200804_sousedi

24. - 26. březen 2008Obrazek

Střešní okna jsme koupili od našeho klempíře, který je dodal i nainstaloval. Práci opět zvládl bravurně za 3 dny v době, kdy jsme si užívali na zimní lyžařské dovolené a zavolal nám, až bylo vše hotové. Dům nebyl zavřený a my jsme měli strach, aby nám okna nikdo nevyřízl. Byli jsme překvapení, jak krásně se podkroví prosvětlilo. Střešní okna do podkroví, jsme zvolili bílá plastová z obavy před srážením vody a následnou plísní. Bylo třeba pouze do budoucna pohlídat, aby některého z řemeslníků nenapadlo udělat pod střešními okny parapety a aby bylo topení umístěno pod okny. Do ložnice a dětských pokojů jsme zvolili předokenní rolety z důvodu snížení hluku při dešti a zastínění pokoje proti slunci. V koupelně, v pracovně a na schodišti jsme nechali okna bez předokenních rolet, víceméně jsme tak učinili i z finančních důvodů. Okna byla polepena ochrannou fólií, tuto bylo potřeba co nejdříve odlepit, aby sluneční žár fólii nezačal tavit a ta už později nešla z oken sundat, zkušenosti našich známých a kamarádů byly pro nás poučením.

http://ituna.rajce.net/SD_200803_stresni_okna

17. - 20. březen 2008Obrazek

Dalším šikovným řemeslníkem na naší stavbě byl klempíř. Nějakou dobu jsme se rozhodovali, jaký materiál na okapy použijeme, ale jelikož nedaleko našeho budoucího "hnízda" pobývají naši oblíbení spoluobčané, kteří to přehání s nadměrným sluněním, rozhodli jsme se, že to nebude měď. Zvolili jsme pozinkované okapy, které po dvou letech natřeme na požadovanou barvu. První schůzka s klempířem proběhla na nás až moc rychle. Za 15 minut věděl všechno a to v nás vyvolávalo trochu nedůvěry.  Klempíř zvládl za tři dny položit okapy na celém domě a oplechovat komín. Poradil nám navíc s výběrem střešních oken.

http://ituna.rajce.net/SD_200803_okapy

23. - 24. únor 2008Obrazek

Další pracovní víkend jsme s Cookies dozdívali štíty v garáži. Jelikož se nám záhadně ztratilo část lešení v době, kdy soused začal dělat střechu, byl trochu problém poskládat lešení. Navíc Cookies trpěl závratěmi a pořád se bál, že spadne. Říkali jsme mu, že po čem nic, tomu se nic nestane, ale on nám nevěřil. Se spolumajitelem jsme se vrhli na pokládání IPY pod příčky. Byla to taková malá ohňová show, moc se mi to líbilo, protože v domě bylo konečně teplo. Cookies začal potom zdít příčky uvnitř domu, což se později ukázalo jako velká chyba. Problémy spojené s rovnáním příček Rychlou rotou a atypickými dveřními otvory nás později pronásledovaly i ve snech. Další dobrá rada zní: "Než se rozhodnete zdít příčky, musíte vědět jestli chcete kovové zárubně nebo obložkové. Zjistěte si od stolaře šířku nutnou pro osazení obložek a vůbec šířku celého dveřního otvoru." Abychom se na závěr víkendu dorazili, začali jsme vytahovat sousedovy nepotřebné desky na záklop 1. patra na kleštiny.

http://ituna.rajce.net/SD_200801_zaklop

http://ituna.rajce.net/SD_200802_ipa

16. -17. únor 2008Obrazek

O víkendu jsme s Cookies dozdívali komín. Jako horní-pohledové obezdění části komína nad střechou, jsme původně zamýšleli obkladové pásky Brickland, ale protože by spárování bylo velmi náročné a stavebnice komína obsahovala i pohledové části imitující cihlový obklad, využili jsme tohoto ukončení komína. Norma říkala, že u šikmých střech s vyšším sklonem než 20°, musí být výška nad hřebenem min. 650 mm v případě, kdy je komín blíže než 2 m od hřebene. V případě větší vzdálenosti než 2 m od hřebene je možné použít závětrný úhel 10°.  Zároveň je potřeba dodržet min. účinné výšky nad spotřebičem dle ČSN 734201. My jsme měli cihlových dílů málo a i přesto, že spolumajitel byl rozhodnutý díly přikoupit, odborník na komíny Cookies ho přesvědčil, že to bude stačit. Samozřejmě, že to nestačilo! Moc se těšíme na technika při kolaudaci. Komín nám už dlouhou dobu přidělává starosti a bude pro nás, do doby kolaudace, jakýmsi Damoklovým mečem. Z toho vyplývá dobrá rada: "Nikdy si nenechejte od nikoho radit, vždycky si zjistěte informace sami, protože jsou to Vaše peníze!" O víkendu jsme také ještě se spolumajitelem dávali lepenku na střechu zahradního domečku a laťovali. Sousedi se museli docela dobře bavit, když viděli jak foukl vítr a lepenka letěla několikrát ze střechy na zem a ještě se přitom roztrhla. Spolumajitel vypadal, že pukne vzteky, protože množství lepenky nám vycházelo přesně. Chyběly nám hřebíčky s velkýma hlavičkama a střešní latě. Vymysleli jsme opět provizorní řešení a později stejně museli položit ještě jednu vrstvu lepenky a koupit hřebíčky s velkými hlavičkami. 

Obrazek

 

http://ituna.rajce.net/SD_200802_komin

15. únor 2008Obrazek

Bon Jovi našel opět chvilku času a přijel s Frantou a sponkovačkou, postavit náš zahradní domeček. Kluci to zvládli za odpoledne. Dřevěná konstrukce již byla vyrobena a naštěstí si ji od nás nikdo ze sousedů nenávratně nepůjčil, mezi tím co ležela v otevřené stavbě. Kluci nejdříve museli vyrobit podlahu, na kterou použili dřevěné coulové desky ze záklopu 1. patra domu, takže jsme je shora zase nosili dolů. To se bohužel stávalo na stavbě pravidelně, že jsem neustále něco někam přenášeli a bylo potřeba se s tím smířit. Základy zahradního domku tak přestaly, kvůli svojí velikosti, působit jako přistávací dráha pro letadla a já jsem se přestala bát, že zahradní domek bude větší než náš rodinný domek. Zahradní domek jsme původně zamýšleli menších rozměrů, ale jelikož jsme oba velmi manuálně zruční, Pat a Mat, rozhodli jsme se, že zahradní domeček bude používán jako dílna. Později jsme začali mít strach, že tam budou nastěhování všichni členové rodiny starší generace a věčně pařící kamarádi, protože se prostor v domečku každému velmi zamlouval. Na dřevěnou podlahu postavili kluci konstrukci, kterou sešroubovali a vyrobili k ní konstrukci střechy. Jako stěny domečku upevnili sponkovačkou dřevěné OSB desky. Začali jsme se spolumajitelem plánovat, jak položíme střechu z lepenky, domeček později zateplíme a zvenčí uděláme stěny z palubek. Zahradní domeček byl hotov a my jsme konečně mohli přestat převážet pracovní nářadí mezi stavbou a garáží, bohužel to bylo později než jsme čekali a některé pracovní nářadí proto již od nás nedobrovolně nenávratně odešlo na jinou stavbu.

http://ituna.rajce.net/SD_200801_zahradni_domek

9. - 10. únor 2008Obrazek

Beton v základech zahradního domečku přes týden pěkně vytvrdl a my jsme se rozhodli zúročit i tento víkend. Objednali jsme opět beton na dosypání ztraceného bednění. Neodhadli jsme množství a proto druhou várku betonu pan řidič přivezl až pozdě odpoledne a my jsme měli co dělat, abychom všechen beton do setmění spotřebovali. Druhá várka betonu byla zřejmě nachystána na betonování nějakého mostu nebo přehrady, protože měl tmavě šedou barvu a trčely z ní ústřižky kovových drátů, byla také podle toho těžká, takže jsme si se spolumajitelem pěkně mákli. Beton v bednění jsme pěchovali dřevěným kůlem, později jsem "šlapala zelí." Zbytkem betonu jsme obsypali a upěchovali základy kolem dokola. Mezitím Cookies začal zdít komín, který jsme přivezli Fanouškem. Docela se divím, že to Fanda přežil, byl plně naložen až po střechu, vezl ještě nás dva a seděl na ráfkách. Komín se musel zdít po částech aby nespadl, byla to stavebnice "Mercedes mezi komíny". Později se ukázalo, že i Mercedes měl kvůli nedostatku informací skryté vady.

 

 

7. únor 2008Obrazek

 

Vyřizování další fáze čerpání od našeho peněžního ústavu.

2. - 3.  únor 2008Obrazek

Násů dům měl střechu, ale byl zatím bez oken a proto jsme z obavy z krádeže nemohli pokračovat v dalších stavebních pracech, kromě těch, u kterých byl materiál pevně svázán se zemí. Rychlá rota proto u nás nemohla pracovat dlouhodobě a krátkodobá spolupráce se jim nevyplatila. Rozhodli jsme se poprosit jednoho známého, který pracoval na okolních stavbách, zda-li by byl ochoten nám vyzdít základy zahradního domku, komín, příčky a dozdít štíty na garáži. Poprosili jsme pána z místního JZD o vybagrování základů zahradního domku, jelikož s kopáním jsme již měli své zkušenosti. Bylo to rychlé, protože se jednalo pouze o tři pásy. Objednali jsme beton, s naším známým vybetonovali základ pásů a naskládali ztracené bednění.

26. - 27. leden 2008Obrazek

Den "D" nastal!!! Předešlý večer jsme se spolumajitelem v místní restauraci zajistili obědy a nakoupili hmotné zásoby na vydatnou dopolední a odpolední svačinu pro jedenáct zdatných brigádníků. Počasí nám přálo a my jsme už v sedm ráno byli na stavbě. Dorazili všichni kamarádi! Byli moc šikovní, práci si skvěle rozdělili a proto byla střecha bez menších dodělávek večer hotová. Tímto bychom chtěli dodatečně poděkovat Bon Jovimu za profesionální výstup, Frantovi za odborný zvukařský dohled, šéfovi jedné nejmenované čerpací stanice za dostatečné množství pohonných hmot, krtečkovi v kalkotkách, Martinovi že nepřijel na bílém koni, Halogenovi že jsme měli světlo celý den, Šebelákovi za vytuněné detaily, Johnymu za hrubou manuální sílu a Tazmánskému čertovi že jsme to tak všechno rychle stihli. Druhý den jsme se spolumajitelem a Bon Jovim jeli na stavbu dodělat detaily a začalo sněžit. Tento víkend jsme zase měli víc štěstí než rozumu. 

http://ituna.rajce.net/SD_200801_krytina

25. leden 2008Obrazek

ObrazekV pátek, před dnem "D", jsme si vzali se spolumajitelem dovolenou a za pomoci našeho rychlého kamaráda, přezdívaného Tazmánský čert, jsme všichni vynášeli krytinu po luxusních schodech do prvního patra. Před domem jsme měli 13 palet krytiny Francouzská 14, na paletě bylo 40 baalíků po 6 ks tašek, jeden ks tašky vážil 3 kg. Všichni jsme nosili po dvou balících. Měli jsme pořezané ruce od pásků, kterými byly balíky svázány. Nepomáhaly ani rukavice! S přibývajícím počtem balíků v prvním patře, zpomalil tempo dokonce i Tazmánský čert. Na tento den ve svém životě nikdo z nás tří nezapomene. Začala jsem na čas nenávidět Francii, naštěstí mi to vydrželo jenom do první lyžařské dovolené. Byla jsem tak vysílená, že jsem si nepamatovala počet tašek v balíku, počet tašek byl předměte mojí pozdější sázky se spolumajitelem o posuvné francouzské okno v obývacím pokoji.  Prohrála jsem! Zase ta Francie!

 

 

 

23. - 24. leden 2008Obrazek

Bon Jovi a jeho parta byli ryhlí a skvělí. Krov byl hotov. Bylo potřeba pokračovat natažením parofólie. Tento nelehký úkol na naší "větrné hůrce", zvládli opět bravurně. Parofólie byla perfektně vypnutá a ve srovnání se sousedním domem jsme byli velmi spokojeni. Zbylo také nějaké dřevo z krovu a tak můj úžasný spolumajitel za pomoci profesionálních tesařů ze skupiny Bon Jovi, vyrobili schody do 1. patra. Dosud jsme se do patra dostávali za pomoci dřevěného žebříku, který byl dílem Rychlé roty, bohužel i tento žebřík nám pravidelně kradli ukrajinští dělníci z vedlejší stavby. Přišli půjčit, ale vrátit už nepřišli. Sibiř na ně!!! Tyto masivní dřevěné schody byly na naší stavbě znakem luxusu...a ještě dlouho budou. Blížil se víkend a my jsme se chystali za pomoci kamarádů pokrývat střechu. Do dne "D" zbývaly dva dny, v tu dobu nesmělo sněžit, jelikož váha sněhu, by mohla parofólii uvolnit a ta by již nebyla vypnutá. Vyšlo to! Jeden den pouze lehce pršelo, ale déšť fólii údajně nevadil. Těšíme se na střechu!

http://ituna.rajce.net/SD_200801_parofolie

http://ituna.rajce.net/SD_200802_schody

22. leden 2008Obrazek

Dostali jsme se do finanční problémů, jelikož nám náš "úžasný" peněžní ústav poskytl pouze polovinu finančních prostředků na střešní krytinu s tím, že pokud nedostaneme dům pod střechu, další finance neposkytnou. Jako poslední záchrana se ozval můj dědeček "z Ameriky :-))", který přišel v pravý čas, nebýt jeho finanční výpomoci, asi bychom byli nuceni peníze zajistit jiným způsobem např. spotřebním úvěrem, který není co se týče úrokové sazby zrovna za hubičku.

20. leden 2008Obrazek

Bon Jovi nám přivezl konstrukci našeho zahradního domečku o rozměrech 4 x 5 m, který měl být celý dřevěný a jeho stěny měly tvořit OSB desky, dveře, dvě okna a střecha z lepenky nebo z tašek. Konstrukci jsme umístili dovnitř stavby. Jsem zvědavá jak přežije zimní plískanice a nápor místních zlodějů.

16. - 19. leden 2008Obrazek

V polovině ledna se Bon Jovimu podařilo najít čas na náš krov. Dřevo nám leželo před domem od prvních loňských plískanic tzn. poloviny prosince a já jsem prožila několik nocí v hrůzných snech, jak nám kradou dřevo na krov. Narozdíl od souseda, nebylo naše dřevo impregnované zeleným Bochemitem, jelikož Bon Jovi nás poučil, že pokud si dřevo nepřivezeme již napadené z pily, nemají se škůdci do něj v domě jak dostat. Spolumajitel si vzal dovolenou a pomáhal Boj Jovimu, Frantovi a Chosému při tahání těžkých trámů do prvního patra. Práce to byla těžká, protože dřevo bylo plné vody. Původně jsme chtěli dřevo na krov, které by bylo již vyschlé. Později jsme zjistili cenu vysušeného dřeva a kvůli fámě o zvýšené sazbě DPH jsme měli obrovský problém sehnat vůbec nějaké dřevo, proto jsme byli vděčni i za toto mokré dřevo. Jelikož jsme coulové desky na strop, použili i na podlahu zahradního domku a zbytek dřeva nám někdo ukradl, chyběly nám desky na záklop. Sousedovi jsme poskytovali elektřinu z našeho rozvaděče, proto byl ochoten nám část svých desek, které mu zbyly, poskytnout. Sousedovy impregnované desky ležely nějakou dobu na zemi a tak do nich pršelo a sněžilo a proto jsem si i já vyzkoušela váhu mokrého dřeva, když jsem pomáhala spolumajiteli podávat desky do 1. patra.

http://ituna.rajce.net/SD_200801_krov

Prosinec 2007 - leden  2008 (přelom)Obrazek

Plískanice začaly, pršelo, dům byl bez strřechy a my jsme se spolumajitelem měli přislíbenu střechu od Bon Joviho v co nejbližším termínu. Zatím jsme měli za úkol natřít palubky na podhledy. Tato práce se později ukázala v zimním počasí jako nelehká. Podle počtu metrů jsme množství spočítali na dvacet balíků po deseti kusech. Pro palubky jsme jeli na podzim 2007 do Hornbachu. Zde byla v tu dobu údajně nejlepší cena. Splumajitel viděl na parkovišti pána, který nakládal čtyř metrové desky na zahrádku svého automobilu, Volvo V 40 kombi, proto se rozhodl, že vezmeme také čtyř metrové. V obchodě se mi podařilo spolumajitele "zviklat" a koupili jsme nejdříve metr, abychom změřili délku střechy našeho "Fandy" (Škoda Favorit). Ukázalo se, že kdybychom koupili čtyř metrové palubky, neuvidíme na cestu. Vzali jsme proto 25 balíků tří metrových palubek. Všechny balíky jsme naložili na zahrádku, trochu to vypadalo že jedeme po ráfkách, ale Fanda to zvládl. Palubky jsme zavezli do garáže, kde měli kluci zaparkovány motorky. Spolumajitel vymyslel perfektní držák na zeď. Koupili jsme dva trámky, které jsme přivrtali do zdi garáže a do trámků jsme navtali dírky pro vsunutí kulatých tyček o průměru asi 1,5 cm a délce 1. m. Tyto tyčky nám tvořily regály, na které jsme natřené palubky skládali. Měli jsme přibližně deset řad po sedmi kusech vedle sebe. Připadalo nám, že se tyčky prohýbají a proto jsme jejich konce obtočili drátem a všechn regály tak spojili a upevnili k železné kontstrukci na stropě garáže.  Natírání bylo na několik víkendů, jelikož jsme dávali tři vrstvy. První vrstva byla z průhledné impregnace a další dvě vrstvy byla již barva. Jeden nátěr schnul přibližně dva dny, jelikož počasí bylo chladné a vlhké. Přinesli jsme do garáže přímotop a přitápěli si, ale to moc nepomáhalo, protože kvůli zápachu z barvy jsme zase museli větrat. Dařilo se nám natírat velmi pomalu a balíky neubývaly. Pohyb v garáži byl stížený, jelikož zde byly zaparkovány tři motorky a regály byly svázány drátem, takže jsme si připadli jako dvě baletky. S přibývajícími víkendy se nám podařilo se dokanale sesynchronizovat. Jeden z víkendů jsme opět natírali, měli jsme natřených sedmou řad po asi osmi palubkách, když drát na konci regálů povolil a sjel jako po másle, oka se rozmotala a všechny natřené palubky, poslední vrstvou barvy, se sesunuly na jednu hromadu směrem k motorkám. Zůstala jsem uvězněná vzadu garáže. Spolumajitel hýřil všemi barvami.  Nezbylo nám tedy, než palubky zase znova posbírat, rozložit a natřít. Potom, co se nám rozpadla konstrukce, používali jsme na umístění palubek desky polystyrenu. Palubky jsme skládali na sebe a prokládali zbytky kulatých tyček z rozpadlé konstrukce. Množství 25. balíků se nám podařilo natřít přesně týden před použitím na přesahy střechy.  Zvolili jsme podle nás krásnou barvu, podobnou třešni či kalvadosu. Taková byla naše představa i o barvě eurooken, vstupních dveří a garážových vrat.

http://ituna.rajce.net/SD_200801_palubky